Je čas na to, abychom vám konečně podaly report o tom nejdůležitějším... O tom, proč vlastně tady v Oslu jsme. Samozřejmě, že tady nejsme jen kvůli zábavě!... ;-) Možná to tak dosud nevypadalo, ale, věřte nebo ne, my také chodíme do školy! ...někdy :-)
Viz obrázek. Tak to je ona. Naše univerzita. Tedy přesněji - na tomto konkrétním obrázku je naše knihovna, jejíž vzhled je velice impozantní a je také tím prvním, co vás praští do oka, když vcházíte do kampusu ze zastávky metra. Ale nebudeme se zdržovat popisem vzhledu a ladně vklouzneme přímo k jádru pudla :-)
Tak tedy. Obě s Edit studujeme celé 3 (!) předměty v celkové hodnotě 30 kreditů v Blindernu (název univerzitního kampusu) ;-) Říkaly jsme si, že toho máme docela málo a chtěly jsme více, ale do více předmětů nás bohužel nepustili. Pak jsme se však dozvěděly, že nejsme nic výjimečného. Tady běžně studenti mají v semestru zapsány jen 3 - 4 předměty. A navíc s naší organizací a přeplněností volného času nejrůznějšími událostmi a aktivitami sociálního charakteru bychom na více předmětů neměly čas a hlavně energii, takže nakonec jsme více než rády, že toho nemusíme studovat víc, že jo ;-) Ale přestože máme jenom 3 předměty (srovnej s naším systémem na MU!), tak i s nimi se umíme hezky zapotit :-) Čti dál, chceš-li vědět více o našem pocení... (?!) :-D
Naše předměty se jmenují:
PSY2600 Personality and Abnormal Psychology
PSY4304 Current Issues in Cognitive Neuroscience
...já pak k tomu mám navíc 60hodinový intenzivní kurz norštiny a Edit má Norwegian Life and Society.
Nejprve něco málo k PaAP. Kurz to není špatný, vyučující je sympaťák a ví toho opravdu dost, má výborné prezentace a skvělou strukturu celého předmětu. Líbí se mi, jak propojuje fakta. Prostě machr, který si libuje ve virtuální tvorbě velmi "vymazlených" ;-) mentálních map v tomto programu: VUE. Někteří naši vyučující by si určitě z něj mohli vzít příklad. Je prostě do vyučování celý zapálený :-) K předmětu je vypracována sada asi 30 otázek, ze kterých se na konci poskládá 3hodinová zkouška, jejíž součástí je i napsání eseje na určité téma. Knihy, ze kterých máme studovat a které jsme si musely koupit, jsou ve vydání z roku 2010 a ledna 2011 (!) Really updated people! Knihy v knihovně? Ts, ts, ts. Jen když máte štěstí. Jinak platí pravidlo "studente, pěkně si zaplať a kupuj knihy". Online scan je zakázaný pojem a výpisky ještě nikdo nestihl udělat :-) Jediná nevýhoda tohoto předmětu je, že je z bakalářského stupně, takže se nedovídáme vlastně vůbec nic nového. Jen jiný pohled na známou problematiku. Ale jak se říká - opakování matka moudrosti - a navíc nás baví sledovat, jak se věci vyučují tady ;-) A přednášky (1h 30m + 15m pauza) samozřejmě nepovinné... (ale my na ně i tak chodíme!). Zkouška: 2. 5.
CIiCN je předmět trochu jiného gusta. Trvá jen jeden měsíc (vyučuje se teď v březnu) a je vyučován jako prezentace současných témat z oblasti kognitivních neurověd ve skupině asi 15 lidí. Na hodinách experti prezentují nejrůznější studie na určité téma. Vybrané studie, ať už přehledové nebo výzkumné, se vždy snaží pokrýt všechny úhly pohledu i kritiku daného tématu. Na semináři o dva dny později pak o problematice prezentují sami studenti a končíme diskuzí, v rámci které se názorově přidružujeme k určité "straně" či "táboru". Tenhle předmět je opravdu vysoce zajímavý, hodně o něm s Edit diskutujeme, ale naší nevýhodou pro tento kurz je, že nám k němu chybí širší znalosti z neurověd obecně... Musíme proto číst více a hlouběji :-) a v diskuzích jsme hodně opatrné, řekla bych až zcela pasivní :-) Snad to bude lepší - minimálně určitě ten den, kdy máme prezentovat my - to už něco budeme muset říct :-) Ochutnávka z probíraných témat: mirror neurons, brain plasticity, single cells, pathways of the visual system... :-) Zkouška: odevzdat esej do 8. 4.
No a pak už jen norština a Norwegian Life and Society a ty jsou přesně o tom, o čem myslíte, že jsou, jak už z názvu vyplývá :-) Zkouška: 13. 4. (norština) a 19. 5. (life and society).
Rozložení celkové zátěže v týdnu :-)
Pondělí: 16.15 - 19.00 norština
Úterý: 10.15 - 12.00 CIiCN / 12.15 - 14.00 PaAP
Středa: 16.15 - 19.00 norština
Čtvrtek: 14.15 - 16.00 CIiCN seminar
Na závěr jen pro zajímavost přikládám print screen z norské verze ISu ;-) Musím říct, že náš IS je teda ale více user friendly než norský Fronter a má v sobě také více možností k užití. Fronter má jedinou výhodu, a to že v sobě má i chat rooms. Registrace předmětů, zkoušek a výsledky zkoušek jsou však třeba z Fronteru vyděleny do dalšího spešl prostředí - Student Webu. Prostě proč to dělat jednoduše... :-)
Tak. A ani to nebolelo a mám to za sebou! A víckrát se mě na školu už neptejte - tady není čas na vážné věci! :-)
Jo jo, epriky, papriky ... samá kamufláž, že!? :D :D :D ... Luca Pú :D
OdpovědětVymazatPluspunkt za Mário ikonky ve webovém prohlížeči:)
OdpovědětVymazat